Hipnoz Hakkında Yanlış Bilinen 5 Gerçeği Açıklıyorum!

Posted | 0 comments

 

Birine Hipnoz Uygulaması Yapmadan Önce Bu 5 Gerçeği Anlatın!

 

Hipnoz, insanlar tarafından oldukça merak edilen fakat aynı zamanda da korkulan bir uygulamadır. Birçok kişi hipnozu filmlerden öğrendiği kadarıyla tanımaktadır.

 

Haliyle hipnozun insanları bir cep saati sallayarak uyutmak olduğu düşüncesi insanların kafasına empoze oluyor.

 

Peki, hipnoz tam olarak bu mudur?

 

Bir cep saatini sallayıp insanları uyutmak mıdır?

 

Emin olun bundan çok çok daha fazlasıdır. Hazırsanız, hipnozla ilgili gerçekleri anlatmaya başlayalım.

 

Hipnozla İlgili Yanlış Bilinen 5 Gerçeği Açıklamaya Başlıyoruz!

 

1-) Hipnoz korkulacak bir şey midir?

 

 

Hayır değildir. Aksine hipnoz o kadar faydalı bir yöntemdir ki, insanın zihnindeki negatif inançları ortadan kaldırabilir, onların yerine pozitif inançların yerleştirilmesini sağlayabilir. Veya karanlıktan korkuyorsunuzdur, bu korku hipnoz yöntemiyle yok edilebilir.

 

Geçmişten kalma kötü bir anınız vardır. Ve bu anı sürekli aklınızı kurcalıyordur. Zihninizde açtığı yara hayatınızı negatif yönde etkiliyordur. Bu kötü anının etkileri hipnoz yoluyla azaltılabilir, hatta yok edilebilir.

 

Veya sosyal fobi sorunu yaşıyorsunuzdur, hipnoz yöntemi kullanılarak bu sorun zamanla aşılabilir. Kısacası birçok ruhsal sıkıntı hipnoz yoluyla tedavi edilebilir.

 

Fakat insanlar bu gerçekleri bilmediği için hipnozu korkulacak bir şey olarak görüyor. Ve hipnozu yöntemini merak etmesine rağmen hipnoz olmak istemiyor. Hipnoz faydalı bir yöntemdir. Hipnoz uygulaması yapmadan önce kişiye bu gerçekleri anlatın. Onu rahatlatın ve kafasındaki yanlışların doğrularını öğretin.

 

2-) Kişi hipnoz sırasında kontrolünü kaybeder mi?

 

 

İnsanlar hipnoz sırasında kontrolü kaybettiğini ve tamamen savunmasız kaldığını düşünüyor. Bu tamamen yanlıştır. Hipnoz sırasında asla kontrolümüzü kaybetmeyiz. Asla savunmasız kalmayız.

 

Biz o anda sadece bize hipnoz uygulaması yapan kişiye izin vermişizdir. Ona izin verdiğimiz ölçüde bizi transa alacaktır.

 

Hipnoz uygulayan kişi bize bizim istediğimiz ölçüde hipnoz uygulayabilir ve bizim istediğimiz ölçüde bize yardımcı olabilir.

 

Transın seviyeleri olduğundan bu yazımızda bahsetmiştik.

 

Eğer siz hipnoz uygulayan kişiye izin vermezseniz sizi hafif transa bile alamaz. Ya da siz daha derin bir trans durumuna geçmek istemezseniz sizi orta transa alamaz.

 

Burada kontrol tamamen sizdedir.

 

Diyelim ki hipnoz uygulaması sırasında oradan kalkıp gitmek istediniz. İsterseniz o anda direk kalkıp gidebilirsiniz.

 

3-) Hipnozdayken bize söylenenleri mantık süzgecinden geçirmeden mi uygularız?

 

 

Hipnoz uygulaması yapan kişinin bize söylediklerini, verdiği telkinleri her zaman mantık süzgecinden geçiririz.

 

Diyelim ki hipnozdayken bize yapmayı istemeyeceğimiz bir şeyi yapmamızı söyledi. Asla bunu başaramaz. Çünkü bilincimiz açıktır ve kontrol bizdedir.

 

Veya hipnozu uygulayan kişi sizin söylemek istemediğiniz bir bilgiyi ağzınızdan almak istedi. Bunu asla başaramaz. Siz hangi bilgileri anlatmak isterseniz onları anlatırsınız. Ne kadar isterseniz o kadar bilgi verirsiniz.

 

Veya hipnoz uygulayan kişi bizi transın derinleşmesi için yönlendirdiğinde, ona biz izin veririz. Ya da vermeyiz. Bu tamamen bizim seçimimiz olur. Biz transın ne kadar derinleşmesini istersek o kadar derinleşiriz.

 

4-) Hipnoz sırasında bize yapılanları ve söylenenleri unutur muyuz?

 

 

Hipnoz yapılan kişi hipnoz uygulaması sırasında yapılan ve söylenen her şeyi hatırlar. Hipnoz bilincin kaybolması değildir. Aksine bilincin daha da açılması ve bilinçaltıyla birlikte bir bütün haline gelmesidir.

 

Yani hipnoz insanın farkındalık seviyesini arttırır. Bu nedenle hipnoz sırasında bize söylenen her şeyi hatırlarız.

 

Bize verilen telkinleri bilinçli zihnimiz unutsa bile bilinçaltımız bunları asla unutmaz. Bilinçli zihin buzdağının görünen küçük bir kısmıysa, bilinçaltı bu buzdağının devasa görünmeyen kısmıdır.

 

Bilinçaltı verilen bilgiyi asla unutmaz ve hipnoz sırasında verilen tüm bilgileri kaydeder.

 

O nedenle hipnoz sırasında kişi söylenen her şeyi hatırlar diyebiliriz.

 

5-) Hipnozdan çıkamama gibi bir ihtimal var mıdır?

 

 

Hipnoz uygulaması sırasında kişi istediği anda hipnozdan çıkabilir. Çok derin bir transa girse bile en fazla uykuya dalar. Ve sonrasında uykusunu almış olarak dinç bir şekilde uyanır.

 

Hipnoz sırasında transtan çıkamama gibi bir durum asla söz konusu değildir.

 

Zaten kişinin transta kalmasının nedeni kendinin bunu istemesidir. Transtan çıkmak istediği anda çıkar. Kontrol tamamen kişinin elindedir.

 

Bu arada hipnozdan uyanma diye bir tabir kullanamayız. Çünkü hipnoz bir uyku durumu değildir. O nedenle transtan çıkmak tabiri bizim için daha doğru bir ifadedir.

 

Bunları hipnoz yapacağınız kişiye anlatırsanız onu hipnoza almanız çok daha kolay olur. Kafasında soru işaretleri varken siz onu hipnoza almak istediğinizde direnç gösterecektir.

 

Fakat zihnindeki soru işaretlerini giderirseniz, kişiyi hipnoza almanız çok daha kolay olacaktır.

 

Hipnoz Konusunda Eğitim Seti Tavsiyesi

Hipnoz konusunda öğrenmek istediğiniz tüm teorik bilgileri ve uygulama tekniklerini bulabileceğiniz bir eğitim seti tavsiye etmek istiyorum.

 

Hipnoz Sanatı isimli eğitim setiyle hipnoz konusunda bilmeniz gereken tüm teknikleri öğrenebilir ve bu konuda uzmanlaşabilirsiniz.

 

Hipnoz Sanatı eğitim setini buradan inceleyebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir