Hipnoz ve Trans: Transın Seviyeleri Nelerdir?

Posted | 0 comments

 

Hipnoz ve Trans: Transın Seviyeleri Nelerdir?

 

Hipnoz, insanların bir problemini çözmek, kişiliğindeki olumsuz özelliklerin değişmesini sağlamak için uygulanan etkili bir yöntemdir. Bir de trans kavramı vardır. Birçok kişi hipnoz ile trans kavramlarını karıştırmaktadır.

 

Trans kelimesinin anlamı odaklanmadır. Yani trans dendiğinde akla bir odaklanma hali gelmelidir.

 

Hipnoz terapilerinde ulaşmak istediğimiz nokta tam da budur. Yani trans hali… Hipnoz ise insanları trans haline ulaştırmak için uyguladığımız teknikler bütünüdür.

 

Trans durumu olağanüstü bir durum değildir. Zaten günlük hayatın içinde sıkça yaşadığımız bir durumdur. Gün içinde televizyon izlerken, birisiyle sohbet ederken veya kitap okurken sıkça yoğun bir odaklanma haline gireriz. Bunların hepsi birer transtır.

 

Trans durumundayken bilinçaltımızla kurduğumuz iletişim en üst seviyeye ulaşır. Zihnimiz bilinçaltımızla doğrudan iletişim kurar. (Trans durumunda vücudumuzda neler olduğunu birazdan detaylı olarak açıklayacağım.)

 

Yani trans ile hipnoz kavramları ayrılmaz bir bütündür. Doğrudan birbirine bağlıdır. Fakat aynı şeyler değildir.

 

Beynin Çalışma Frekansları ve Trans Seviyeleri

 

 

Beynin çalışma frekanslarını bilmek, hipnoz sırasında kişinin hangi trans seviyelerinden geçtiğini anlamamızı sağlar.

 

Beynin temelde 4 farklı çalışma frekansı vardır:

 

1. Frekans: Beta Seviyesi

 

Günlük hayatımızı yaşarken genelde içinde bulunduğumuz frekans seviyesidir. Yemek yemek, çalışmak, markete gitmek gibi günlük planlı işlerimizi yerine getirirken beynimizin girdiği frekans seviyesi, betadır.

 

Günün büyük bir bölümünde zihnimiz beta seviyesinde olur.

 

2. Frekans: Alfa Seviyesi

 

Hani bazen uykuyla uyanıklık arasında bir durumda oluruz ya, gözümüz dalar günlük hayatın içinden bir an da olsa uzaklaşırız. İşte bu anda zihnimiz alfa seviyesindedir.

 

Alfa seviyesinde, kendimizi çok rahat ve sakin hissederiz. Vücudumuz daha hızlı bir şekilde serotonin (mutluluk hormonu) salgılamaya başlar. Yeni bilgiler öğrenmek bizim için daha kolay hale gelir. Hayal etme kabiliyetimiz artar ve bu sayede biliçaltıyla doğrudan ilişki kurulur.

 

3. Frekans: Teta Seviyesi

 

REM uykusu ismi verilen, rüya görmeye başladığımız anda zihnimizin girdiği frekans durumu tetadır. Beynimiz teta seviyesindeyken yaratıcılık becerimiz en üst seviyeye ulaşır.

 

Hipnoz yöntemi kullanılarak diş çekiminin yapıldığı beyin frekansı yine tetadır.

 

4. Frekans: Delta Seviyesi

 

Zihnimizin delta seviyesine erişmesi bizim derin uyku haline girdiğimizi gösterir. Anestezi aldıktan sonra veya komadayken beynimiz delta frekans seviyesine ulaşır.

 

Bu durumdayken bedensel farkındalık sıfırdır. Ve bu nedenle bilinçaltı bizi hayatta tutabilmek için dışarıdan maksimum seviyede bilgi çekmeye başlar. Bilinç bypass olmuştur ve ipleri bilinçaltı devralmıştır.

 

Bilinçaltı, dışarıdaki ısı, ses gibi bilgileri maksimum seviyede çekerek bizi hayatta tutmaya çalışır. Bunun için çektiği bilgilerin kritiğini yapar. Bu aşamada bilinçaltının tek amacı bizi hayatta tutmaktır. Bir nevi alarm durumudur.

 

Şimdi, hangi beyin frekanslarında transın hangi seviyede olduğuna bakalım.

 

 

Temelde 3 farklı trans seviyesi vardır:

 

1-) Hafif Trans

 

Betanın ortasından alfanın sonuna kadarki frekans aralığında kişi hafif transtadır.

 

2-) Orta Trans

 

Alfanın sonundan tetanın ortasına kadarki frekans aralığında kişi orta transtadır.

 

3-) Derin Trans

 

Tetanın ortasından sonuna kadarki frekans aralığında kişi derin transtadır.

 

Hipnoz uygulaması yaparken kişinin o anda hangi trans durumunda olduğunu anlamamız uygulamanın daha etkili olması için hayati derece önemlidir.

 

Bir kişiyi hipnoza almak istediğimizde, onu aşama aşama derin trans durumuna ulaştırmaya çalışmalıyız. Fakat derin transa ulaştırmamız şart değildir. Bir hipnoz uygulaması için kişinin orta trans durumuna girmesi yeterli olmaktadır.

 

Bu şekilde onu ne kadar ileri bir trans seviyesine ulaştırabilirsek, vereceğimiz telkinleri o kadar kolay kabul edecektir. Yaptığımız hipnoz uygulamasının başarısı o kadar artacaktır.

 

Hipnoz uygulaması yaparken kişinin hangi trans seviyesinde olduğunu kolayca anlayabilmek istiyorsak, kişiye ara ara bazı testler uygulamalıyız.

 

Hipnoza yatkınlık testi ismini verdiğimiz bu testleri BURADAN öğrenebilirsiniz.

 

Hipnoz Konusunda Önemli Bir Eğitim Seti Tavsiyesi

 

 

Hipnoz ve trans konusunda kendinizi hızlı bir şekilde geliştirebilmeniz için size bir eğitim seti tavsiye etmek istiyorum.

 

Hipnoz konusunda hiç bilgi sahibi olmayan birini ileri seviyeye kadar eğitecek bu eğitim setinin ismi: İLERİ DÜZEY HİPNOZ EĞİTİM SETİ

 

İleri düzey hipnoz eğitim setini BURADAN inceleyebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.